Mulgi toidud
Mulgimaalt levis üle Eesti verivorstide söömine, seente tarvitamine, liha suitsutamine, ning ka tangu-kartuli segapuder (mulgi puder) ja tangudega kapsad (mulgi kapsad).
Mulgimaal küpsetati palju liha- ja silguleiba, karaskit ning korpe. Kanepiseemnetest tehti või, rasva ja piima aseainet. Kanepitempi määriti leivale ning sellega täideti ka pirukaid.
Suvisel ajal söödi tihti kamatoite. Kamajahu segati külma rõõsa või hapupiimaga, taariga, rokaga või kanepipiimaga (kanepijahu segati veega). Igapäevaseks joogiks oli taar (kuuma veega segatud odrajahu või linnasejahu kurnati ning lasti seista paar päeva) ning peojoogiks oli mulkidel õlu.
Kartuli-tangupuder ehk mulgipuder
2 dl odratangu
1,2 kg kartuleid
umbes 0,75 l vett
(1 dl piima)
soola
250 g suitsuliha või -peekonit
2 suuremat sibulat
Pese tangud läbi ja pane vähemalt paariks tunniks likku. Koori kartulid ja lõika paksemateks viiludeks, pane koos veega keema.
Mõne minuti pärast lisa ka leotatud tangud ning hauta tasasel tulel, kuni tangud on pehmed. Vajadusel lisa keemise ajal vett juurde.
Kui tangud-kartulid pehmed, lisa piim (see ei ole kohustuslik) ja sega kõik suure puulusikaga segi või tambi pudrunuiaga ühtlaseks.
Haki suitsuliha ja sibulad väikesteks kuubikuteks ning prae mõnusalt kuldseks. Tõsta pudrule silmaks. Soovi korral võid liha-sibula segada ka pudru hulka.
Retsept ja foto: Ülle Jukk
Mulgikapsad
1 kg hapukapsaid
500 g pekiga läbikasvanud liha
5 pipratera
2 dl odratangu
Vett
Soola
Suhkrut
Pane kapsad, väikesteks tükkideks lõigatud liha ja pipratered potti. Kalla peale tangud ja niipalju vett, et kõik toiduained oleks kaetud.
Lisa ca 1 tl soola ning seejärel hauta kaane all madalal kuumusel umbes 2 tundi, kuni ained on ilusti pehmed (segada pole vaja). Hautamise vahepeal jälgi, et potis oleks vähemalt mõne sentimeetri jagu vett.
Maitsesta valmis kapsad lõplikult soola ja suhkruga ning serveeri keedukartulitega.
Retsept ja foto: Ragne Värk
4 muna
50 g võid
0,5 l keefiri või petti
1 tl soola
2 sl suhkrut
1 tl soodat
odrajahu
Munad kloppida suhkru ja soolaga lahti, lisada sulatatud või ja keefir. Lõpuks segada juurde soodaga segatud jahu. Jahu lisada silma järgi, tainas peab jääma hapukoorest natuke paksem, kuid siiski lusikaga segatav.
Valada tainas vormi (suurus umbes 32 x 22 cm) ja küpsetada 180 kraadi juures 25 kuni 30 minutit.
Retsept ja foto: Ülle Jukk
Kamavaht
400 g kohupiimapastat
200 ml vahukoort
3 spl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
3 spl kamajahu
1 tl pressitud sidrunimahla
Vahusta mikseriga vahukoor suhkru ja vanillisuhkruga, sega hulka kohupiim ja kamajahu. Piserda kamavahule maitse täiustamiseks hulka sidrunimahla. Jaga kamavaht kausikestesse ja serveeri.
Retsept ja foto: Ragne Värk